Страница 3 из 3 ПерваяПервая 123
Показано с 21 по 30 из 30

Тема: Мифы и легенды

  1. #21
    admin Аватар для dt52
    Регистрация
    27.05.2005
    Сообщений
    17,897
    Поблагодарил(а)
    691
    Получено благодарностей: 391 (сообщений: 290).
    Утерянную честь не вернуть
    Утерянную честь не вернутьКогда-то дружили Вода, Ветер, Огонь и Честь. Они всегда были вместе, но как-то им необходимо было на время разойтись, чтобы каждый мог заняться своими делами. При расставании стали они рассуждать, как им вновь найти потом друг друга. Вода сказала, что ее можно найти там, где растет камыш. Ветер сказал, что он всегда находится там, где трепещут листья. Огонь отметил, что его можно найти по идущему вверх дыму. Лишь одна Честь стояла молча. Поинтересовались, почему она не называет своих признаков. Она сказала:
    “Вы можете и расходиться, и вновь сходиться, а мне это не позволено. Тот, кто однажды расстался со мною, расстался навсегда и более со мною не встретится”.
    Д1адаха сий юхадаг1ац
    Цхьана хана Хийи, Ц1ии, Сийи в1ашаг1акхийтта лелаш хиннад. Тоъал цхьана лийначул т1ехьаг1а, шоай цхьаццача г1уллакха цхьан юкъа къаста дезаш хиннад уж. В1ашаг1а мишта кхетаргда шоаш аьлча, Хиво аьннад, эрдз баьннача ше хургда, Михо аьннад г1аьнаш эгача ше хургба, Ц1еро аьннад, к1ур ухача хургъя ше. Сий цхьаккха х1ама ца оалаш лаьттад. Хьо йист х1ана хилац, аьнна, хаьттача, аьннад цо.
    - Ша в1ашаг1акхета а къаста а йиш йолаш да, х1аьта соцара г1улакх кхыча тайпара да: цкъа сох къастар ц1аккха сох юха хьакхетаргвац.
    И. А. ДАХКИЛЬГОВЫМ
    Contra factum non est argumentum

  2. #22
    admin Аватар для dt52
    Регистрация
    27.05.2005
    Сообщений
    17,897
    Поблагодарил(а)
    691
    Получено благодарностей: 391 (сообщений: 290).
    Кто любит меня, тот любит мой желудок
    Кто любит меня, тот любит мой желудокРуки и ноги сказали:
    - Мы трудимся, не зная покоя, а живот все поедает и совершенно не трудится. Не будем дальше его кормить.
    Голова сказала:
    - Не глупите. Живот много трудится. Все, что вы ему даете, он перемалывает и отдает телу.
    Не послушались руки и ноги. Желудок опустел, тело стало худеть. Руки и ноги почувствовали, что они стали слабеть. Лишь теперь они поняли, что голова была права. Кинулись руки и ноги кормить желудок, а его уже спазмами свело и принять пищи он теперь уже не может. Так и погибли и голова, и тело, а вместе с ними и неразумные руки и ноги. С тех пор и живет пословица: “Кто любит меня, тот любит мой желудок”.
    Со везачоа са гийг а еза
    Цхьа кулгаша, когаша аьннад:
    - Хала къахьегаш, сатем боацаш тхо лел, шийгада-а йоаллача гийго вай мел даьр дуъ. Кхы из кхоабаргьяц вай!
    Керто аьннад:
    - 1овдала ма хила. Гийго ч1оаг1а къахьег. Цунна д1а мел денна деррига охьаш, дег1а д1алуш я из.
    Ладийг1адац когашеи кулгашеи. Гаьг яьсса лаьттай. Из бахьан долаш дег1 г1елдала доладеннад. Шоай низ бохаш хайнад кулгашеи когаштеи. Корта бакълийналга т1аккха кхийттад уж. Сихбенна гаьга яах1ама яла деннад уж, бакъда, дукха меца лоаттаяь че йикъа енна хиннай. Даах1ама д1аэца мегадац цунна. Моцалла д1адаьннад дег1, цунца цхьана когаши кулгаши д1адаьннад. Цудухьа оал наха: “Со везачоа са гийг а еза”.
    И. А. ДАХКИЛЬГОВЫМ
    Contra factum non est argumentum

  3. #23
    admin Аватар для dt52
    Регистрация
    27.05.2005
    Сообщений
    17,897
    Поблагодарил(а)
    691
    Получено благодарностей: 391 (сообщений: 290).
    Сокол и воронаПодружились сокол и ворона. Как-то отправились они в путь. Летели далеко. Вот ворона села и сказала соколу: “Устала я, лететь не могу. Во-он вдали я вижу сдохшего бычка. Если ты не принесешь мне его мяса, я не смогу подняться”.
    А этот дохлый бычок был приманкой для птиц, - некий князь установил вокруг него капканы. Подлетел сокол к приманке и попался. Ничего не сказала ворона. Поднялась и улетела. Князь посадил сокола в железную клетку.
    Ежедневно стал прилетать другой сокол. Он бил крылом по клетке и о чем-то клекотал. Князь пригласил человека, знающего языки животных. Тот послушал этих птиц и перевел: “Прилетающий сокол говорит пойманному: “Если бы ты спарил свое крыло с соколом, ты не попался бы. С кем ты повелся, от того и набрался”.
    Тогда князь отпустил этого сокола.
    Кери къайги
    Кери къайги, в1аший доттаг1ал а тесса, новкъа даьннад. Гаьннарча мехка долхаш, къайг к1аьдъеннай. Аьннад цо:
    “Со-м к1аьдъеннай, д1ая матац сона”.
    Цхьа аьла хиннав къе енна сирг1а 1о а йилла, оалхазараш лувцаш. Къайго аьннад керага:
    “Цу сирг1ах 1а сона х1ама ца яхье, д1алела могаргдолаш яц со”.
    Сирг1ана т1адаха кер боанго лаьцад. Т1аккха х1ама а ца оалаш, къайг г1етта да1ийккхай. Аьлано аьшка ц1алг а даь, кер чуделлад.
    Х1ара денна цу аьшка ц1алга д1ат1адетталуш хиннад кхыдола кер. Изи к1ала даг1ари в1ашкадетталуш, ц1увзаш хиннад. Цу х1аманна бахьан ха г1ерташ волча аьлано т1авийхав дуне т1а са мел доаллача х1аман мотт ховш вола саг. Керашка ла а дийг1а, аьннад цо:
    - Аьщка ц1алга т1адетталуча керо йоах к1аларчунга:
    “1а кераца ткъам биллабаларе, лаьца хургдацар хьо. 1а оаг1ув билларга хьежжа лаьца даг1а хьо”.
    Т1аккха аьлано кер д1адахийтад.
    Contra factum non est argumentum

  4. #24
    admin Аватар для dt52
    Регистрация
    27.05.2005
    Сообщений
    17,897
    Поблагодарил(а)
    691
    Получено благодарностей: 391 (сообщений: 290).
    Очень меня огорчило
    Очень меня огорчилоНа окраине села понуро, одолеваемый большой печалью, стоял осел. Возвращавшаяся с пастбища корова спросила:
    - Чего это ты такой печальный? Что тебя гложет?
    - Да вот, услышал я как мой хозяин сегодня какого-то дурака обозвал “ослом”. Очень уж это меня огорчило.

    Дега вас хинна латт со

    Корта 1о а элла, матара даха, юрта йисте латташ вир хиннад. 1улагара ц1абоаг1ача 1атто хаьттад:
    - Ма ч1оаг1а г1айг1ане да хьо. Фу бала кхаьчаб хьога?
    - Даьсара, тахан са дас цхьан 1овдалча сагах “вир да хьо” оалаш хеза, дега ч1оаг1а вас хинна латт со, - жоп деннад виро.
    И. А. ДАХКИЛЬГОВЫМ
    Contra factum non est argumentum

  5. #25
    admin Аватар для dt52
    Регистрация
    27.05.2005
    Сообщений
    17,897
    Поблагодарил(а)
    691
    Получено благодарностей: 391 (сообщений: 290).
    Осел, захотевший стать львом
    Осел, захотевший стать львомГде-то осел наткнулся на мертвого льва, содрал его шкуру, накинул ее на себя и стал стращать других зверей.
    Возгордился осел настолько, что забылся и как-то заорал по-своему, по-ослиному. А в это время он находился среди волков. Все звери узнали осла. Тут волки накинулись и разодрали его.
    Лом хила г1ийрта вир
    Цхьанахьа денна уллача лома ц1ока т1ера хьа а яьккха, шийна т1а а кхелла, оакхарой кхерадеш лелаш хиннад вир. Цкъа диц а денна, вирах 1аьхад из. 1аьхача хана берташта юкъе нийсаденна хиннад вир. Массадолча оакхарошта д1ахайнад из ше мадарра вир долга. Циггач берташа дийна д1адаьккхад.
    И. А. ДАХКИЛЬГОВЫМ
    Contra factum non est argumentum

  6. #26
    admin Аватар для dt52
    Регистрация
    27.05.2005
    Сообщений
    17,897
    Поблагодарил(а)
    691
    Получено благодарностей: 391 (сообщений: 290).
    Лошади прогнали мула
    Лошади прогнали мулаКак-то паслись кони. Подошел к ним мул.
    - Ты чего к нам примазываешься? – возмутились кони, - тебе, мулу, не место среди нас, коней. Поди прочь!
    - Не гоните меня, - стал просить мул, - ведь мать моя, кобылица, является сестрою лошадиного племени.
    - Хотя мать твоя и была из нашего племени, но отец-то твой был самый что ни на есть настоящий осел. Уходи от нас, - сказали лошади и прогнали мула.
    Говраша эккхаяь вирб1арз
    Цкъа яжаш йоахкача говрашта т1аяха хиннай вирб1арз.
    - 1а фу леладу! Д1аяла тхона юкъера, вирб1арз товргъяц тхоца, - аьнна, човхаяьй из говраша.
    - Ма чувхае со, - дийхад вирб1арзо, - нана кхала, шун йиша, ма йи са.
    - Нана кхала хьа яле а, да ше мадарра вир хиннад: хьа, д1аяла укхазара, - аьнна эккхаяьй говраша из вирб1арз.
    Собраны, переведены и подготовлены к печати
    И. А. ДАХКИЛЬГОВЫМ
    Contra factum non est argumentum

  7. #27
    admin Аватар для dt52
    Регистрация
    27.05.2005
    Сообщений
    17,897
    Поблагодарил(а)
    691
    Получено благодарностей: 391 (сообщений: 290).
    Неприкаянная ворона
    Неприкаянная воронаУвидела ворона, что люди кормят голубей. Решивши, зачем мне жить впроголодь, ворона насобирала голубиных перьев, облепила ими себя и пошла в голубиную стаю. Пасется она среди них, у вдруг увидела пролетающую в небе ворону. Забывшись, ворона закаркала. Хозяин голубей, узнав воронью хитрость, камнями отогнал ворону и более не подпускал ее к голубям.
    Ворона решила отодрать с себя голубиные перья, но клей оказался крепким и перья никак не отдирались. Пошла ворона к своим воронам. А они тоже, сказавши, что голубю нечего делать среди ворон, прогнали ее.
    Так в одиночестве и осталась неприкаянная ворона.

    Цхьаннахьа йоацаш йиса къайг

    Наха кхокхарч кхоабаш б1арга а дайна, ер моцал сенна юъ аз, аьнна, кхокхарчашта юкъе яха лаьрх1ад цхьан къайго. Кхокхий бедаргаш лохьа а яь, лотараца уж шийна 1от1а а лотаяь, кхокхарчашта юкъе яьннай къайг. Царца цхьана яьжаш лелаш, сигала г1олла д1айода цхьа къайг шийна б1аргаейча, ер кхокхах йирза къайг “варкъ” аьнна, 1аьхай. Циггач кхокхарчий дас гарзаш йийтта, эккхаяьй из къайг, кхы хьаюхейоаг1ардгйоацаш.
    Бедаргаш д1аяха елча, къайго лелочох х1ама хиннадац – лотор ч1оаг1а хиннад. Ший къайгашта юкъе яхай ер. Цар а эккхаяьй, кхокха тхона юкъе товргбац, аьнна.
    Иштта йисай къайг, дехьа а сехьа а йоацаш.
    Собраны, переведены и подготовлены к печати
    И. А. ДАХКИЛЬГОВЫМ
    Contra factum non est argumentum

  8. #28
    admin Аватар для dt52
    Регистрация
    27.05.2005
    Сообщений
    17,897
    Поблагодарил(а)
    691
    Получено благодарностей: 391 (сообщений: 290).
    Лучше бы удержал в головеДолг отца поучать своих сыновей, поэтому некий старик по разным случаям давал советы своему сыну, а ему это порядком надоело. Однажды отец сказал:
    - Не водись с этими людьми, - тут он назвал какую-то семью, - я их хорошо знаю. Они способны на любую подлость.
    Терпение сына иссякло, и он, рассердившись, сказал:
    - Твои советы уже вылезли у меня из головы прямо на лоб!
    Через какое-то время те плохие люди, о которых говорил отец, чем-то ударив по голове, убили юношу.
    Говорят, отец посмотрел на его разбитую голову и вытекшие на лоб мозги и сказал:
    - Чем выводить мои советы на лоб, лучше бы ты их удержал в своей голове.
    Хьаь чу диса даларе дикаг1а дар
    Даь декхар ма дий ший дезала хьехараш де. Иштта цхьа да а хиннав ший во1а хьехараш деш. Цу г1уллакха раьза воацаш хиннав во1. Цкъа дас хьийхад цунна:
    - Хьанехка дезал сона дика бовз. Царцара г1улакх хоададе, царгара тийшаболх хьайна хилалехьа.
    Кхы сатоха ца луш, хьехарашта эг1азвахана во1о аьннад:
    - Уж хьа хьехараш керта чура укх хьаь юкъе т1адаьннад сона!
    Цхьа ха яьннача г1олла цу сийдоацача наха, кертах х1ама а теха, вийнав из во1.
    Цун бехача, хьоа т1абаьннача, керта б1ара а хьежа, аьннад йоах дас:
    - Из са хьехар хьаь юкъе т1адоаккхачул хьаь юкъе чу дита хинна далара 1а.
    Составитель И. А. Дахкильгов
    Contra factum non est argumentum

  9. 1 пользователь сказал cпасибо dt52 за это полезное сообщение:

    berkut001 (12.05.2012)

  10. #29
    admin Аватар для dt52
    Регистрация
    27.05.2005
    Сообщений
    17,897
    Поблагодарил(а)
    691
    Получено благодарностей: 391 (сообщений: 290).
    Осел, стремившийся стать лошадью
    Надоело ослу, что все частят его словами “осел, осел!” и решил: “Больше не позволю надсмехаться надо мною. Стану-ка я лошадью”.Для начала осел решил научиться ржать по-лошадиному. Взошел он на пригорок и с утра до вечера пытался подражать лошадиному ржанию. Однако ничего из этого не вышло. Мало того, пытаясь обучиться ржанию, осел и вовсе забыл свой ослиный крик.
    - Чего расшумелся? Что за звуки ты издаешь? – спросил у осла проходивший мимо бычок.
    - Видишь ли, надоели мне постоянные попреки “осел” да “осел”, и решил я стать лошадью. Да вот беда, пока я обучался лошадиному ржанию, я забыл свой ослиный крик, и в то же время не научился ржать по-лошадиному.
    - Эге-е, - сказал бычок, - лошадь из тебя и подавно не получится. Было бы здорово, если бы из тебя получился хотя бы нормальный, обычный осел.
    Говра хила г1ийрта вир
    Массане “вир, вир” оалаш, ше бегйоахаш хилар к1орда а даь, виро лаьрх1ад: “Кхы сайна уж т1ехбеттамаш дайтаргдац аз, говра хилча бакъахьа я со”.
    Хьалхарчоа говрий мотт 1омабе лаьрх1ад виро. Лакхача гувна а этта, 1урден сарралца говрах 1аха г1ерташ лаьттад из. Цхьаккха дарах говрий мотт 1омабеннабац цунга. Из х1ама дац! Говрий мотт 1омабе еннача вирана ший вирийбар а бицбеннаб.
    - Фу леладу 1а? Фу 1имадаш я 1а ер? – хаьттад т1ехъяьнна йодача сирг1илго.
    - “Вир, вир” яхаш дола т1ехдеттамаш к1орда а даь, говра хила лаьрх1адар аз. Говрий мотта 1омабе а енна, е из а 1ома ца луш, сай вирий мотт а бицбенна йисай со, - аьннад виро.
    - Эшшехь! – аьннад сирг1илго, - говра-м хьох укх малха к1ала хургъяцар, лертт1а вир-мукъаг1а хинна далара хьох.

    Contra factum non est argumentum

  11. 1 пользователь сказал cпасибо dt52 за это полезное сообщение:

    berkut001 (12.05.2012)

  12. #30
    admin Аватар для dt52
    Регистрация
    27.05.2005
    Сообщений
    17,897
    Поблагодарил(а)
    691
    Получено благодарностей: 391 (сообщений: 290).
    Его благородство сильнее моих слов
    В одном доме собрались люди. Они сидели и беседовали. В это время вошел пророк Мухаммед. Все встали, приветствуя его. Пророк попросил их сесть, и тогда все сели. Один юноша продолжал стоять. Пророк повторно предложил ему сесть. Юноша продолжал стоять. На него зашикали: “Садись, тебе говорят. Для тебя слово пророка ничто не значит?”. Тогда Мухаммед-пророк сказал:
    “Не обижайте юношу. Благородство, впитавшееся в его душу, сильнее моих слов”.Са дешал ч1оаг1аг1 да цун эздел
    Гулбенна нах баг1ача ц1аг1а Мохьмад-пайхамар чуваьлча, берригаш г1айттаб. Пайхамара 1оха а аьнна, уж 1охайшача, цхьа з1амига саг латтийсав. Пайхамара шозлаг1а а аннад цунга, 1оха. Т1аккха а хайнавац. Пайхамара яхар х1ана дац 1а, 1оха ях хьога, оалаш, бехкаш даха нах болабелча, Мохьмад-пайхамара аьннад:
    - Бехкаш ма даха цох. Са дешал ч1оаг1аг1а да цун сих доалла эздел.
    Собраны, переведены и подготовлены к печати
    И. А. ДАХКИЛЬГОВЫМ
    Contra factum non est argumentum

  13. 1 пользователь сказал cпасибо dt52 за это полезное сообщение:

    berkut001 (12.05.2012)

Страница 3 из 3 ПерваяПервая 123

Ваши права

  • Вы не можете создавать новые темы
  • Вы не можете отвечать в темах
  • Вы не можете прикреплять вложения
  • Вы не можете редактировать свои сообщения
  •